• Eğitimlerimiz Devam Ediyor

  Proje kapsamında ziyaret edilmesi planlanan 18 ilin 15'inde eğitimler gerçekleştirildi.

  Learn More


İklim Değişikliği Farkındalık Projesi

T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı koordinasyonunda Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi tarafından yürütülen "İklim Değişikliği Konusunda Farkındalık Geliştirme Projesi" 2015 yılında başlamış olup, projenin amacı MEB bünyesinde faaliyet gösteren ilk ve orta öğrenim kurumlarında bulunan öğrenci ve öğretmenlere yönelik iklim değişikliği konusunda farkındalık geliştirme eğitimleri verilmesi, iklim değişikliği konusunda hedef tutum ve davranışların değişmesinin sağlaması, eğitim süresince uygulanan programın yaygın etkisinin artırılmasıdır.


 • İklim Değişikliği Nedir?

  İklim Değişikliği Nedir?

  Sera etkisi ile dünyanın enerji tutma kapasitesi artar ve dünyamız ısınır. Bu ısınmanın sonucu olarak iklimlerde meydana gelen değişikliklerin tamamına iklim değişikliği denir.
 • Sera Etkisi Nedir?

  Sera Etkisi Nedir?

  Dünya, üzerine düşen güneş ışınlarından çok, üzerinden yansıyan güneş ışınlarıyla ısınır. Bu yansıyan ışınlar başta karbondioksit, metan ve diazot monoksit olmak üzere atmosferde bulunan gazlar tarafından tutulur. Işınların bu gazlar tarafından tutulması sonucunda oluşan etkiye sera etkisi denir.
 • Sera Gazı Nedir?

  Sera Gazı Nedir?

  Sera gazları, sera etkisini destekleyen, atmosferde bulunan ve çok fazla ısı tutma özelliğine sahip olan bileşiklerdir. Başlıca sera gazları şunlardır: Karbon dioksit (CO2) Metan (CH4) Diazot Monoksit (N2O)
 • Peki Biz Ne Yapabiliriz?

  Peki Biz Ne Yapabiliriz?

  İklim değişikliği ile mücadele bireysel olarak alınabilecek tedbirleri şöyle sıralayabiliriz. Öncelikle çevremizi korumalıyız. Suyumuzu tasarruflu kullanmalıyız. Ulaşımda çevreci çözümler tercih etmeliyiz. Daha az enerji tüketen ürünler kullanmalıyız. Geri dönüştürülebilir malzemelerde oluşan ürünleri tercih etmeliyiz.

Bizden Haberler

Kısa Film Yarışması Sonuçları

Projemiz kapsamında düzenlenen kısa film yarışmasına katılan eserler arasından, görsel sanat danışmanları ile çevre ve şehircilik uzmanlarından oluşan jüri üyeleri tarafından aşağıdaki isimler ödüle layık görülmüştür:

Fotoğraf Yarışması Sonuçları

Projemiz kapsamında düzenlenen fotoğraf yarışmasına katılan eserler arasından, görsel sanat danışmanları ile çevre ve şehircilik uzmanlarından oluşan jüri üyeleri tarafından aşağıdaki isimler ödüle layık görülmüştür:

Resim Yarışması Sonuçları

Projemiz kapsamında düzenlen resim yarışmasına ülke genelinde, ilkokul kategorisinde 163 öğrenci, ortaokul kategorisinde ise 146 öğrenci olmak üzere toplamda 309 öğrenci katılım göstermiştir.